Reede, 15. august 2008
Mumbai
Ootuspäraselt võtab meid vastu lämbe õhk ja varahommikune udu. Tibutab ka vihma, mis hetke pärast tõsiseks sajuks ähvardab muutuda. Hinge poeb väike kahtlus, et kas siis tõesti oli skeptikutel õigus – mussoon ju, no mida te sel ajal sinna lähete!? Siiski oli ka teisi ilmatarku, kes arutlesid teemal, et mitmeid aastaid on vihmaperioodid nihkes ja ookean oma tuuli enne septembri algust maismaa poole ei saada. Kui nüüd turistilik mõtteviis korraks kõrvale jätta ja edasi mõelda, siis India põllumehe jaoks on looduse vingerpussid parasjagu pinnuks silmas – võib arvata, et kui suvine mussoon jääb õigel ajal saabumata, võib ette kujutada, milliseid hoomamatuid piirkondi põud ja nälg tabab. Samas, kui mussoonvihmad on aga liiga tugevad, tekivad madalikel üleujutused, mille tagajärgi pole samuti raske ette kujutada.
Olgu selle vihmaga, kuidas on, meile on oluline leida takso. Ilmselt lööme massiga, sest kartus, et kohalikud meid kohe oma pakkumistega ahistama hakkavad, ei täitu. Terve parkla on täis sarnaseid musti ja ümmargusi taksosid. Margiks ilmselgelt Tata, mille muuga siis ikka Indias sõidetakse. Selgub, et need on kõik ettemaksu taksod ja peame leidma kassa, kust sõidupilet lunastada. Õues oleva kassaluugi ees tungleb selline mass kohalikke, et meil, kel järjekorras võitlemise kunst veel selge pole, on targem tagasi lennujaama ruumidesse taanduda. Turist on seal kaitstud, uksel seisev püssimees laseb sisse tagasi ainult lennupileti olemasolul. Selgub, et kassal ongi kaks luuki, aga löögile pääseme ikka alles siis, kui teenindaja on kirjutanud korraga viiele erinevale kohalikule tšekid, rääkinud samal ajal telefoniga ja jaganud õpetust kaastöötajatele. Ruttu saab selgeks, et mõiste järjekord ei tähenda siin üksteise järel seismist ja oma korra ootamist. Saame lõpuks oma piletid (4 autot 760 ruupia eest) ja hakkame end autodesse pakkima.
Sihtkoht Domestic Airport, ehk siis kohalik lennujaam, kust väljuvad India siselennud. Ajalugu kordub ja nagu Hiinaski saab esimeseks elamuseks taksosõit, ainult, et see liiklusdžungel on siin kordades hullem. Kõigepealt ei mahu meie pagas selleks ettenähtud kohta ning luuk jääb lihtsalt keset kotte lahtiselt tolknema. Kuna vihm on ilmselt vahepealt pool teed ära viinud ning auke ühtlases poriloigus näha pole, vahin nagu õnnetu laps nina vastu märga tagaklaasi, et jumala pärast pagasile kuhugi sopaloiku järele hüppama ei peaks. Jürgenil eespingil on muidugi teistlaadsed mured, nimelt ei näe ta aknast välja. Kojameheks on nimelt enamjaolt taksojuhi lapiga käsi, kui selleks tegelikkuses ettenähtud atribuutika. Aga kõik see ei tee üldse mitte ärevaks, vaid ajab hoopis eufooriliselt naerma. Me oleme ju Indias!!!
Püüdke mitte välja teha kusevatest meestest, territooriumi märgistamine näib olevat Indias oluline rituaal /L. Unt Varanasi päevaraamat/. Tõsi ta on - hommikusele rivis renni kusemise rituaalile lisaks võib näha sama renni ääres mõnekümne meetriste vahedega nii auto- kui hambapesijaid. Hambapesu võib siinkohal küll ilukirjanduslikuks liialduseks pidada, aga ega vaatepilt sellest igatahes kaugel polnud.
Kajakasuuruseid nahkhiiri olete näinud? Just sellised aga lendavad ringi lennujaama läheduses kasvavate puude ümbruses. Ööpimeduses selliste gigantidega kohtumine oleks ilmselt igaveseks templi mällu jätnud.
Otsustame siiski võtta suuna Hyderabadi, Andhra Pradeshi osariigi pealinna. Arutelu all oli ka Kerala, mis asub Lõuna-Indias, Araabia mere ääres. Aga kuna plaan on nagunii Goasse jõuda, otsustamegi esmalt sisemaa kasuks, et sealt siis tasapisi ranniku suunas tagasi tulema hakata. Eestis me suurt eeltööd igasugu bookimisega ei teinud (Hiina kogemus oli liiga selgelt meeles), seega võttis lennupiletite sebimine ja sellega kaasnev ühest terminalist teise jooksmine parima pakkumise lootuses üsna kaua aega. Saan ka esimese ehmatuse osaliseks, sest keegi on minu käekotiga minema jalutanud. Õnneks on see Guido.
Saame piletid järgmiseks päeva hommikuks (3600 ruupiat, Eesti krooni saamiseks jagada 4-ga), mis sobib väga hästi, jõuab puhata ja natuke Mumbaiski ringi vaadata. Lonely Planet (LP) ütleb, et Mumbais on India kalleim majutus ja seda on tunda, sest isegi suure tingimise peale me üle poole hotelli hinda alla ei kauple. Jääme nõusse, kui selgub, et selle sees on ka transport hotelli ja homme tagasi lennujaama. Hotell on esmapilgul täiesti talutav, kuni esimese lennukini, mis nii akna lähedalt mööda maandub, et võinuks piloodile lehvitada. Sellega kaasnevat müra võite ainult ette kujutada, asume nimelt lennuraja vahetus läheduses.
Nälg saab unest võitu ja otsustame kõigepealt süüa. Restorani hotellil pole, aga roomservis toimib täitsa hästi ja saame esimese ja tõeliselt maitsva india köögi kogemuse.
Saame hotellist kaks suuremat autot koos juhtidega ning kella 14 paiku suundume Mumbai kesklinna. Sinna on üksjagu maad. Tee kulgeb läbi mitmekülgse ja äärmusliku suurlinna, mööda üles kaevatud ja olematuid teid, risti-põiki ja peaaegu üle teel töllerdavate loomade (sh ka lehmade) ja helehäälselt tuututavate motorikšade.
Näeme ka midagi sellist, mis toob meelele sõna slumm. Aga nähtu on ilmselt tegelikkuse hale vari – kuigi meie jaoks üsna õhku ahmimist väärt. Mumbais nimelt asub Aasia üks suurimaid slumme.
Oma kolme miljoni elanikuga slummile mõeldes tundub ebareaalne, et ükski abistaja organisatsioon siinses süsteemis midagi muuta suudab. Siinkirjutaja igatahes tegi südame kõvaks ja jalutas ülbelt pea kuklas mööda räpastest, vigastest ja suust vahtu ajavatest lastest. Annad sõrme, võtab käe – ehk siis kui sa natukenegi oma rahaga vehid, ilmub kerjuslapsi nagu imeväel igast nurgatagusest. Aga selline näiline hoolimatus ja ülbus vajab muidugi harjutamist.
Sündides teatud kasti, pidid vanemad tihti ise oma lapsed vigaseks tegema, sest kerjamine on siin oma ette äri ja kohalikke ei paista see üldse morjendavat.
Täna on India iseseisvuspäev, möödub 61 aastat iseseisvumisest Briti ülemvõimu alt. Nende iseseisvuse isa Mahatma Gandhit võib kohata mõtlikuna seismas või istumas igas pargikeses. Väidetavalt oli Gandhi kõige rahumeelsem inimene maailmas pärast Jeesus Kristust. Ta nimelt ei suutnud mõista, miks hindudel ja moslemitel on nii raske koos eksisteerida. See arvamus talle ilmselt hukatuse tõigi.
Linn on üleni lipuehtes ning väidetavalt on meil vedanud, sest liiklust on püha puhul tunduvalt vähem. Seevastu rahvamass, mis meid Gateway of India juures vastu võttis, oli muidugi aukartust äratav. Värav ise on võimas ehitis, kahjuks oli ta küll enamjaolt tellingute taga peidus, aga midagi siiski. Värav on ehitatud mälestamaks kuningas George V ja kuninganna Mary külaskäiku Mumbaisse. Kohalike uudishimu tõrjudes jalutame tunnikese rannikul ja linnas ringi. Teele jääb ka Mumbai ilmselt uhkeim ehitis – Victoria Station ehk siis praeguse nimega Chhatrapati Shivaji Terminus. Ehitis kuulub UNESCO maailmapärandi koosseisu, ehitust alustati 1889. aastal ja on kindlasti üks pildistatuim objekt Indias.
Mumbaid tuntakse ära ka lahesopis laiul asuva Haji Ali mošee ja hauakambri järgi. Mingil moel on see väga populaarne koht ka hindude seas. Tuledesäras ehitisi ja sinna suunduvat rahvahulka aga imetlesime juba autoaknast teel hotelli.
Jõuame tagasi pimedas ja kuna viimase 24 tunni sisse eriti unetunde ei mahu, valitseb juba kella 21 paiku meie tubades unine nohin. Kahju muidugi, et jutud kuuma vee puudumisest tõeks osutusid, järgmine kord tuleb ruume vaatama minnes ka punase nupuga kraan lahti keerata.